Noutăți

Festivităţi de final de an şcolar – Sighişoara 2017

Astăzi, 15 iunie, au fost programate festivităţile de final de an şcolar în unităţile de învăţământ sighişorene.

Video.

Concurs “Să Ocrotim Pământul” (ediţia a X-a), organizat de Şcoala Gimnazială “Victor Jinga” Sighișoara

Şcoala Gimnazială “Victor Jinga” a organizat astăzi de la ora 12.00 Concursul Judeţean “Să Ocrotim Pământul”, ediţia a X-a. Concursul s-a adresat elevilor din clasele III- VIII care promovează educaţia ecologică şi desfăşoară activităţi legate de protecţia mediului.

La concursul de astăzi s-au înscris şcolile din municipiu precum şi cele din zona Sighişoara (Albeşti, Daneş, Seleuş, Vânători), iar juriul a fost format din cadre didactice – profesori de biologie şi geografie.

Arhiepiscopul de Alba Iulia în vizită la Școala Gimnazială Victor Jinga

Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei a fost primit cu căldură la Școala Gimnazială “Victor Jinga” de către d-na director Gyongyi Secășan.